Lietuva


Vilniaus Žvėryno Gymnasium
MIGRATION MATTERS
April 8-12

Forced migration: exile , flight, expulsion and deportation
Priverstinė emigracija, deportacija
Susitikimo Lietuvoje aprašymas

1940-1953 metai Lietuvos istorijoje yra paženklinti masinių deportacijų, tautos genocido, valstybės okupacijų ir kovų už nepriklausomybę ženklu. Per beveik 13 metų Sovietų Sąjungos valdžia, remdamasi KGB ir karinėmis struktūromis, iš Lietuvos ištrėmė apie 140 tūkst. Žmonių. Tai buvo įvairių tautybių žmonės (lietuviai, lenkai, baltarusiai), įvairių užsiėmimų ir profesijų atstovai (mokytojai, karininkai, gydytojai, politikai, ūkininkai). Daugelis jų amžino poilsio liko šaltoje Sibiro žemėje. Šio susitikimo metu buvo bandoma priartėti prie šio  tragiško periodo Lietuvos istorijoje, klausant atsiminimų, tyrinėjant muziejaus eksponatus, dalyvaujant edukaciniuose užsiėminuose ir ekskursijose. Visus dalyvius subūrė bendra veikla- interaktyvaus tremčių žemėlapio gamyba.
2019-04-08
Visi projekto dalyviai buvo sutikti Vilniaus Žvėryno gimnazijoje. Sveikinimo kalbą pasakė gimnazijos direktorė Daiva Žiurienė. Į susirinkusiuosius kreipėsi ir LR Seimo narys, buvęs Lietuvos ambasadorius JAV, politikas Žygimantas Pavilionis. Jis pasidžiaugė tarptautinio projekto eiga, skatino mokinius ir mokytojus domėtis kitų šalių istorija ir kultūra. Smagiais šokiais ir dainomis su Lietuvos kultūra supažindino ir gimnazijos folklorinis ansamblis ,,Dolija“. Ansamblio repertuare yra šokių, intrumentų, dainų, atkeliavusių iš mūsų kaimyninių šalių. Apie juos papasakojo ,,Dolijos“ artistai. Projekto dalyviai  išklausė pranešimą apie stereotipus, susijusius su Lietuva, buvo pristatyti žymiausi Lietuvos emigrantai, aspektas, kuris bus analizuojamas Lietuvoje ir savaitės programa. Taip pat projekto dalyviai buvo suskirstyti į 5 tarptautines darbo grupes, kuriose žaidė susipažinimo žaidimus, vaidindami šaradas, kurių tema buvo keliavimas. Po pietų visi dalyvavo orientacinėje ekskursijoje Vilniaus senamiestyje, kurioje išgirdo istorijų apie žymius užsienio architektus, gamtininkus, poetus, istorikus, kurie paliko pėdsaką puošdami savo darbais Vilniaus miestą.

2019-04-09
Projekto dalyviai vyko į Vilniaus priemiestį Naująją Vilnią, kurioje apžiūrėjo tremtinių vagoną ir skulptūrą, skirtą tremčių aukoms. Taip pat išklausė pasakojimo apie trėmimų pradžią Lietuvoje.
Vėliau keliauta link Lietuvos – Baltarusijos valstybinės sienos. Gidas aprodė ir papasakojo, kaip buvo nustatytos sienos ribos, papasakojo, kaip gyvena pasienyje abiejų valstybių gyventojai. Taip pat dalyviai sužinojo, kaip yra saugoma valstybinė siena, kaip žmonės legaliai ir nelegaliai kerta ją.
Pasienyje esančioje Norviliškių pilyje buvo organizuota kulinarinė edukacija, supažindinanti su senąja lietuviška virtuve. Mokiniai dalyvavo lobio paieškoje ir atliko kūrybines užduotis.

2019-04-10
Gimnazijos salėje projekto dalyviai buvo supažindinti su antrą dešimtmetį Lietuvoje organizuojamu projektu ,,Misija Sibiras“ . Šio projekto dalyviai, praėję sudėtingas atrankas, dvi savaites keliauja į tremčių vietas Sibire. Ten tvarko tremtinių kapus, bendrauja su ten dar likusiais jų palikuonimis. Šios misijos populiarumas rodo, kad Lietuvos jaunuoliams labai svarbi istorinė atmintis. Projekto dalyviai turėjo unikalią galimybę pabendrauti su 2017 m. ,,Misijos Sibiras“ dalyviu, žurnalistu, laidų vedėju Andriumi Tapinu. Jis papsakojo, kaip ruošėsi į ekspediciją, keliavo į tolimąjį Sibirą, su kokiais sunkumais ir iššūkiais susidūrė tvarkydami kapus, gamindami kryžius. A.Tapinas parodė daug nuotraukų ir filmuotos medžiagos iš savo ekspedicijos .
Tremčių istorija ne vien tik istorijos vadovėlių pasakojimai. Kas trečią lietuvių šeimą yra palietusi ši tragiška lemtis. Tad mokykloje buvo inicijuotas projektas ,,Mano Sibiro istorija“ (‘‘My Siberian true story“),  kurio dalyviai rinko savo šeimos istorijas: tremtinių pasakojimus, atsiminimus, nuotraukas. Susirinkusiems gimnazijos mokiniams ir bendruomenės dalyviams buvo pristatyti trys pasakojimai ir jie iliustruoti tikromis tremtinių nuotraukomis. Pasakojimą apie savo krikšto tėtį, ištremtą į Sibirą, pateikė projekto dalyvė Ig klasės mokinė Rugilė Stukonytė. Jautriai apie savo šeimos tremtinius pasakojo gimnazijos anglų kalbos mokytoja Eglė Kvaraciejienė. Projekto dalyviams senelių tremties ir savo asmeninę grįžimo iš Kazachstano į Lietuvą istorija pasidalino Lietuvių namų moksleivė Diana Galkantaite. Mergina pasakojo, kaip jai prieš dvejus metus buvo svarbu sugrįžti į tremtyje mirusių senelių gimtuosius kraštus.
Po pietų projekto dalyviai lankėsi Trakuose ir susipažino su vienais seniausių Lietuvos imigrantų – karaimais, kurie atkeliavo iš Krymo ir jau daugiau nei 600 metų gyvena Lietuvoje ir puoselėja savo kultūrą. Buvo suorganizuota edukacinė – kulinarinė pamoka, kurios metu gamintas kibinas - patiekalas iš karaimų virtuvės.
2019-04-11
Interaktyvaus žemėlapio gaminimas
Nuo ryto projekto dalyviai dalyvavo Okupcijų ir laisvės kovų muziejuje (buvę KGB rūmai) apžvalginėje ekskursijoje. Jos metu apžiūrėjo kalejimo patalpas, tremtinių ir partizanų istoriją reprezentuojančias ekspozicijas. Žiūrėjo dokumentinį filmą ,,Birželio ledas“. Vėliau tarptautinėse grupėse dalyvavo specialiai projektui parengtoje edukacijoje ,,Tremties ir kalinimo vietų geografija Sovietų Sąjungoje“. Jos metu rinko medžiagą interaktyviam tremčių žemėlapiui: geografiniai vietovės ypatumai, klimato sąlygos, darbai, kuriuos dirbo tremtiniai, kita svarbi ir įdomi informacija. Muziejaus ekspozicijose ieško nuotraukų. Dirbdami grupėse, konsultuodamiesi su muziejaus edukologais, istorijos mokytoja O.Jonykiene atrinko medžiagą ir pagamino interaktyvų tremčių žemėlpį. Į tą patį žemėlapį medžiagą sukėlė ir visi partneriai, pristatydami savo šalies priverstinės emigracijos istoriją.

2019-04-12
Lietuvos Valdovų rūmai svetingai priėmė projekto dalyvius ir parengė jiems specialią programą, kurios metu visi sužinojo apie,, keliaujančią“ kultūrą: iš kur į Lietuvą atvyko vienas ar kitas intrumentas, kokių populiarių melodijų ir šokių mokė iš užsienio atvykę mokytojai. Klausėmės senosios muzikos, projekto dalyviai mokėsi didžiojoje kunigaikščių menėje senovinių šokių.
Valdovų rūmų konferencijos salėje tarptautinės projekto dalyvių grupės pristatė savo interaktyvaus žemėlapio darbo dalį, pasakojo, ką sužinojo savaitės Lietuvoje metu. Šiuo žemėlapiu edukaciniais tikslias bus galima naudotis nuolat, jis patalpintas twinspace platformoje. Reikalui esant, jį galima taisyti, pildyti.
Visus projekto dalyvius pasveikino ir projekto rezultatais pasidžiaugė bei į Lietuvą dar ne kartą atvykti kvietė Valdovų rūmų istorikė, vyr.edukatorė, istorijos mokslų daktarė Nelė Asadauskienė. Projekto dalyviai gavo sertifikatus.
Vakare gimnazijoje vyko atsisveikinimo koncertas ir vakarėlis.





Komentarų nėra:

Rašyti komentarą